Posted by : Burcu D. 1 Nisan 2014 Salı


Simonetta - Photo Genevieve Naylor, Courtesy Stanley-Wise Gallery New York 
İtalyan modasının  ihtişamını gözler önüne seren "The Glamour of Italian Fashion. 1945-2014" segisi 5 Nisan'da Victoria& Albert Museum of London'da açılıyor. 27 Temmuz'a kadar ziyaretçilerini bekleyen bu muazzam sergide tüm dünyada büyük bir fenomen olan 'la moda italiana/made in italy” (italyan modası/italyada yapıldı) mode ve sanat severlerle buluşacak.Sergi güzelliği, kaliteli kumaşları, kullanışlı ve sağlam malzemeleri ve hepsinin ötesinde dünyaya damgasını vurmuş olan olağanüstü yarartıcılık ve usta terziliği bir araya getiriyor.
Serginin oldukça iddialı bir amacı var: 2. Dünya Savaşı sonrası hızla gelişenn ve dünyada dev bir sektör haline gelen modayı ve bu sektörün tartışılmaz devi İtalyan modasını; tasarımlar, elbiseler, ünlülerin tercih etttiği kıyafetler, aksesuar ve mücevherler yoluyla anlatmak...

Sergi sadece gösterişli olmayı değil aynı zamanda modanın 70 yıllık tarihine (1045'den 2014'e) ışık tutmayı ve gözler önüne sermeyi hedefliyor.

Bizi önce tarihte ufak bir yolculuğa çıkararka moda dünyasında attığı adımlarla cesur yollar açan Fontana Kardeşler'e, Mila Schoen'e. ve Pitti Sarayı Beyaz Salon'da yapılan defilenin fikir babası Giovan Battista Giorgini ile buluşturuyor.
Photo Archivio Giorgini, Firenze© courtesy press office V&A - 


80'li yıllara geldiğimizde Giorgio Armani, Fendi, Gianfranco Ferré, Gucci, Missoni, Prada, Pucci, Versace e Dolce & Gabbana ile karşılaşıyoruz. Onları daha yeni isimler takip ediyor.
Sergide aynı zamanda Audrey Hepburn, elizabeth Taylor başta olamak üzere bir çok ünlünün fotoğrafı, kıyafetleri ve hayranı oldukları modacılar hakkında düşünceleri yer alıyor.
Salvatore Ferragamo, 1945
Photo Courtesy of Press Office V&A
Salvatore Ferragamo ve Audrey Hepburn, 1954 - Archivio foto Locchi, Firenze. Photo Courtesy of Press Office V&A

Günümüze geldiğimizde moda dünyasının 'süper kahramanları” ile yapılmış röportajlara, kısa filmlere ulaşmak mümkün olacak.

Valentino ve modelleri, 1967 - Photo courtesy press office V&A 


Karl Lagerfeld
Fendi, 2000 - Photo courtesy press office V&A 


Kaynak:Vogue italia


Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

- Copyright © Trend Avcısı - Hatsune Miku - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -